Senator USA krytykuje zmiany w polskich mediach publicznych
2024-01-14 10:54:03(ost. akt: 2024-01-14 10:59:41)
Republikański senator USA krytykuje zmiany w mediach publicznych w Polsce. Wykazuje też hipokryzję administracji Bidena.
Republikański senator J.D. Vance w liście do szefa dyplomacji USA wyraził zaniepokojenie zmianami dokonanymi przez nowy rząd Polski w mediach publicznych. Prawicowy polityk stwierdził, że prowadzone działania podają w wątpliwość przywiązanie rządu do praworządności i wolności mediów.
W datowanym na 11 stycznia liście do sekretarza stanu USA Antony’ego Blinkena, senator z Ohio domaga się od administracji USA wywarcia nacisków na rząd Donalda Tuska, by „przemyślał” dokonane w TVP zmiany.
Zwolnienia personelu w Telewizji Polskiej, Polskim Radiu i Polskiej Agencji Prasowej, zapoczątkowane wkrótce po objęciu władzy przez premiera Donalda Tuska i jego politycznych sojuszników, stawiają pytania na temat przywiązania tego nowego rządu do wolności mediów i rządów prawa
— napisał polityk.
Zarzucił przy tym hipokryzję administracji Joe Bidena w kontekście jej wcześniejszej krytyki zmian w mediach publicznych zarówno w USA (zmianę władz w instytucji nadzorującej m.in. Voice of America i Radio Swoboda/Wolna Europa podczas administracji Donalda Trumpa), jak i w innych państwach, „zwłaszcza na Węgrzech, po tym, gdy ich obywatele wybrali konserwatywne władze”.
Nie jest od razu oczywiste, jak można pogodzić milczenie administracji Bidena w sprawie sytuacji w Polsce z dotychczasową retoryką administracji dotyczącą wolności prasy w Europie Środkowej
— napisał.
Niektórzy zastanawiają się, czy apele o wolność prasy i praworządność nie są wykorzystywane jako przypomnienie o wartościach, którym należy się oddać, czy też jako pałki, którymi można ściągnąć na przeciwników politycznych gniew instytucji międzynarodowych i organizacji pozarządowych. Mam nadzieję, że zawsze będzie to pierwsze, ale obawiam się, że reakcja na to, jak premier Tusk traktuje media, może sugerować coś innego
— stwierdził amerykański senator.
Polska jest cennym sojusznikiem i jednym z kilku krajów, które spełniają natowski wymóg wydatków obronnych w wysokości 2 proc. PKB. Wzywam pana, by zachęcił nowy rząd Polski do przemyślenia jakichkolwiek działań, które podważą swobody drogie zarówno polskim, jak i amerykańskim obywatelom -zakończył.
Źródło: wpolityce.pl
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez