Kolejny plan Sienkiewicza upada

2024-01-12 11:57:47(ost. akt: 2024-01-14 10:24:48)

Autor zdjęcia: pap

Sąd w Warszawie odrzucił wniosek o wpisanie do KRS nowych władz Polskiego Radia, powołanych przez ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza. Wcześniej Podobna decyzja zapadła również w stosunku do nowego zarządu i rady nadzorczej Telewizji Polskiej.
Decyzja w sprawie Polskiego Radia została podjęta już w czwartek. Sąd odrzucił wniosek o wpisanie do Krajowego Rejestru Sądowego nowego zarządu spółki. Zdaniem referendarza, to, że pominięto w procedurze Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji jest niezgodne z konstytucją.


"Istotą reformy z 1992 r. było przekształcenie rządowej radiofonii i telewizji w radiofonię i telewizję publiczną. Celem konkretnej regulacji było odseparowanie radia i telewizji od rządu i powiązanej z nią większości parlamentarnej, tak aby uniemożliwić traktowanie tych środków jako masowego przekazu jako politycznego instrumentu rządzenia. Ów nakaz zachowania wewnętrznego pluralizmu w programach publicznej radiofonii i telewizji możliwy jest do zrealizowania tylko pod warunkiem zachowania ich wyraźnego dysonansu od aktualnego dysponenta politycznego" - możemy się dowiedzieć z uzasadnienia.

Plan ministra kultury na przejęcie mediów upada. Sienkiewicz już wcześniej wycofał się z tego pomysłu i postawił media publiczne w stan likwidacji. Decyzja ta Spowodowane to było prezydenckim wetem ustawy okołobudżetowej, w której znalazły się m.in. środki na finansowanie TVP, PAP i Polskiego Radia. Decyzji o stanie likwidacji sąd nie podważa.

"W związku z decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o wstrzymaniu finansowania mediów publicznych podjąłem decyzję o postawieniu w stan likwidacji spółek Telewizja Polska S.A, Polskie Radio S.A. oraz Polskiej Agencji Prasowej S.A." - napisał w oświadczeniu opublikowanym na portalu X minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz.


Referendarz sądowy powołał się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2016 roku. Odsunięcie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji od powoływania władz TVP i Polskiego Radia uznano wtedy za niekonstytucyjne.

"W związku z decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o wstrzymaniu finansowania mediów publicznych podjąłem decyzję o postawieniu w stan likwidacji spółek Telewizja Polska S.A, Polskie Radio S.A. oraz Polskiej Agencji Prasowej S.A." - poinformował na portalu X minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz.
Dodał, że decyzja o likwidacji spółek może zostać w każdej chwili cofnięta. Przy tym powoływał kolejnych likwidatorów, do zajmowania się procesem.

19 grudnia 2023 rodwołał dotychczasowych prezesów i rady nadzorcze TVP, PAP i Polskiego Radia, a na ich miejsce powołał nowe.

Powoływał się wtedy na podjętą uchwałę Sejmu i uprawnienia Skarbu Państwa, będącym jedynym akcjonariuszem spółek medialnych.

"Konieczność tego rodzaju działań oraz uzasadnienie wyznaczyła uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 19 grudnia 2023 roku w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej" - podano w oświadczeniu MKiDN.


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. as. #3113156 13 sty 2024 01:00

    Panie Sienkiewicz - czyżby sąd rejestrowy był na usługach PIS-u? A jeśli nie to znaczy, że złamał Pan obowiązujące prawo mianując nowych prezesów publicznych spółek medialnych. Wstyd i hańba, by władza wykonawcza sama łamała prawo dając zły przykład obywatelom...

    odpowiedz na ten komentarz