Czy Taylor Swift zmobilizuje młodych wyborców? Prośba z Komisji Europejskiej

2024-01-11 18:17:35(ost. akt: 2024-01-11 19:15:15)

Autor zdjęcia: PAP

Taylor Swift została poproszona przez wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej, Margaritisa Schinasa o wsparcie w zwiększeniu frekwencji młodych wyborców podczas nadchodzących wyborów do Parlamentu Europejskiego.
Taylor Swift została poproszona przez wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej, Margaritisa Schinasa o wsparcie w zwiększeniu frekwencji młodych wyborców podczas nadchodzących wyborów do Parlamentu Europejskiego. Aktywista społeczny wyraził nadzieję, że wpływowa artystka, podobnie jak to miało miejsce niedawno w kontekście amerykańskich wyborów, zdoła zachęcić swoich fanów do aktywnego udziału w procesie wyborczym.

W okresie między majem a czerwcem obywatele krajów członkowskich Unii Europejskiej udadzą się do urn, aby wyłonić swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. Z tego powodu wpływowy urzędnik zwrócił się z prośbą do Taylor Swift. Margaritis Schinas, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, poprosił artystkę o wsparcie, mając nadzieję, że podczas swojej majowej trasy koncertowej po Europie zdoła ona zainspirować młodych wyborców do aktywnego uczestnictwa w procesie demokratycznym.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbywają się co pięć lat i zazwyczaj nie budzą takiego zainteresowania jak wybory krajowe, co skutkuje niską frekwencją. W 2019 roku jedynie 50,5 proc. uprawnionych do głosowania obywateli Unii Europejskiej wzięło udział w wyborach. W Polsce wskaźniki te wynosiły odpowiednio 45,5 proc. i 24 proc. dziesięć lat wcześniej.

Najmniej aktywną grupą wiekową są młodzi ludzie, co skłania wiceprzewodniczącego KE, Margaritisa Schinasa, do pokładania nadziei w zaangażowaniu Taylor Swift na rzecz zmiany tego trendu. Pomimo, że artystka kojarzona jest głównie z muzyką, w ubiegłym roku zwróciła uwagę na kwestie polityczne. We wrześniu zachęcała swoich fanów na Instagramie, gdzie obserwuje ją ponad 270 milionów użytkowników, do rejestracji w celu uczestnictwa w wyborach. Jej apel zaowocował rejestracją 35 tysięcy młodych Amerykanów. Margaritis Schinas teraz liczy na to, że podobny sukces uda się osiągnąć w Europie. "Mam nadzieję, że ktoś z jej zespołu medialnego zauważy naszą prośbę" - zaznaczył wiceprzewodniczący KE, cytowany przez portal Euronews. Obecnie nie wiadomo, czy prośba dotarła do Taylor Swift.

Euronews dodaje, że cztery państwa UE (Belgia, Niemcy, Malta i Austria) obniżyły wiek czynnego prawa wyborczego do 16 lat, aby zachęcić młodych ludzi do uczestnictwa w wyborach do PE.