Ważył 238 kg, sprzedali go za równowartość 3,15 mln zł

2024-01-11 01:21:41(ost. akt: 2024-01-11 01:28:37)

Autor zdjęcia: PAP/EPA

Niecodzienna transakcja miała miejsce podczas corocznej noworocznej aukcji na rybnym targu Toyosu w Tokio.
Ten imponujący tuńczyk o masie 238 kg został sprzedany za rekordową kwotę 3,15 mln złotych, stanowiąc najwyższą cenę od lat dla tuńczyka błękitnopłetwego. Transakcja miała miejsce podczas corocznej noworocznej aukcji na rybnym targu Toyosu w Tokio, gdzie ryba została nabyta za 114,2 mln jenów. To wydarzenie odbiło się szerokim echem, ponieważ to już czwarty rok z rzędu, kiedy hurtownia owoców morza Yamayuki i operator sieci sushi Onodera Group zdobywają pierwsze miejsce.

Wartość tego wyjątkowego tuńczyka, który niemal osiągnął granicę 240 kg, przewyższyła trzy miliony złotych, co czyni go najdroższym przedstawicielem gatunku od czasu pandemii COVID-19. Po udanej aukcji ryba trafi do ekskluzywnej tokijskiej restauracji Onodera, uhonorowanej gwiazdką Michelin, gdzie smakosze będą mieli okazję przekonać się, jak smakuje ryba o tak wyjątkowej wartości.

Hiroki Matsushita z zarządu targu rybnego Toyosu zaznaczył, że cena uzyskana za tuńczyka jest czwartą najwyższą od 1999 roku, kiedy zaczęto prowadzić rejestr. Niemniej jednak, rekordową sumę nadal utrzymuje tuńczyk sprzedany w 2019 roku za 333,6 mln jenów, co równa się około 9,1 mln złotych.

Według relacji Bloomberga, tegoroczna cena, osiągając 111,4 mln jenów, jest najwyższą od momentu wybuchu pandemii COVID-19. Choć jest to z jednej strony pozytywny sygnał związany z łagodzeniem obostrzeń i wzrostem liczby gości w restauracjach, to jednak agencja zwraca uwagę na niestabilność popytu w Japonii.

Tuńczyk błękitnopłetwy, nazywany potocznie "królem sushi", jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Ryba, złowiona w wodach prefektury Aomori, trafia teraz do luksusowej restauracji Onodera w dzielnicy Ginza w Tokio. Targ rybny Toyosu, będący następcą słynnego Tsukiji, przyciąga handlowców i restauratorów z całego świata, a tuńczyk błękitnopłetwy cieszy się tam szczególnym uznaniem.

Ten imponujący przedstawiciel gatunku może osiągnąć wagę ponad 600 kg i mierzyć nawet dwa i pół metra. Niestety, popyt na jego mięso skutkuje drastycznym spadkiem populacji w ciągu ostatnich 10 lat. Mimo umieszczenia tuńczyka błękitnopłetwego na czerwonej liście gatunków zagrożonych, intensywna działalność łowcza, zwłaszcza przez kraje europejskie, przyczynia się do dalszego spadku liczby tego niezwykłego gatunku, choć w Japonii nadal cieszy się on statusem prawdziwej rzadkości.