Rodzina na swoim. Gdzie najlepiej zamieszkać w Warszawie? Nasz raport

2024-01-09 11:03:01(ost. akt: 2024-01-09 22:53:41)

Autor zdjęcia: pix

Rodzina rządzi się swoimi prawami. Jeżeli dopiero ją planujemy, to może najlepiej zacząć od tego, by mieć dobry dojazd do szpitala położniczego?
A może jeszcze lepiej, gdzie wdychać najświeższe powietrze, by dziecko w łonie matki było najlepiej dotlenione? Niestety, w Warszawie nie dysponujemy tak czystym powietrzem jak choćby na Mazurach.

Miasto może jednak poszczycić się wieloma parkami. Ich bliskość jest nieodzowna gdy będziemy chcieli wyjść na spacer z dzieckiem w wózku lub w późniejszym okresie pobawić się ze swoimi pociechami na świeżym powietrzu.

Większość stołecznych dzielnic może się pochwalić się terenami zielonymi, ale za najbardziej zielone uznaje się te na obrzeżach: Wesołą, Wawer czy Rembertów. Portal mieszkaniowy Otodom i specjaliści z Heksagonu w 2022 r. stworzyli ranking, w którym na pierwsze miejsce wysunęły się właśnie te dzielnice.

Fot. lazienki-krolewskie.pl

Jak badano zazielenienie? Uwzględnione zostały cztery elementy:

Pokrycie koronami drzew, czyli jaki procent powierzchni stanowią korony drzew w najbliższej okolicy miejsca zamieszkania.

Wskaźnik roślinności, czyli jak bujna jest roślinność (nie tylko drzewa) w promieniu 800 m od miejsca zamieszkania.

Dostępność terenów zieleni, czyli jak daleko znajduje się zieleń od miejsca zamieszkania i jak duży jest to teren zielony (im bliżej i im większy, tym więcej uzyskał tu punktów).

Wskaźnik sumaryczny, czyli prosta średnia obliczona na podstawie trzech pozostałych wskaźników.

Kolejne miejsca zajmują Bielany i ... Śródmieście. W centrum miasta jest bowiem wiele parków: Park Ujazdowski, Park Rydza Śmigłego, Ogród Saski i Park Krasińskich oraz Łazienki Królewskie, czyli jeden z najpiękniejszych zespołów parkowo -pałacowych w Europie.

Fot. ż

Żarty żartami, ale najlepszą renomą wśród rodzących cieszy się Szpital św. Zofii przy ulicy Żelaznej. Dobry noty ma również szpital przy ulicy Inflanckiej, a zatem najlepiej młodej rodzinie byłoby mieszkać w centrum lub na Woli?

Wola nie należy mimo wszystko do najbezpieczniejszych dzielnic i, podobnie jak centrum, jest dość droga.

Dużym zainteresowaniem wśród rodziców z dziećmi cieszy się Białołęka, ponieważ to również dzielnica zielona, a ceny nie są tu jeszcze tak wysokie. Wiele osób skarży się jednak na kiepski dojazd do centrum. Niestety na Białołękę nie dojeżdża metro, jak choćby na równie mocno oddalone od centrum Kabaty.

Fot. pix

Według rankingu z marca ubiegłego roku, najwięcej dzieci w wieku lat 7-14 przybywa w Wawrze oraz na Wilanowie. Gdzie jest największy odsetek dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym? W dzielnicach raczej peryferyjnych: na Ursynowie, w Wesołej, Rembertowie, Ursusie, a także na Bielanach.
. Na 1000 dzieci w wieku do lat 3 w stolicy przypadały średnio 352 miejsca
w żłobkach i klubach dziecięcych (najwięcej w dzielnicach: Ursynów – 560, Ursus – 491, Rembertów – 469, a najmniej w dzielnicy Targówek – 259). W dniu 31 grudnia 2022 r. najwięcej wolnych miejsc odnotowały placówki w dzielnicach:
Białołęka (310), Bielany (198), Mokotów (177), a najmniej Praga-Północ (13), Rembertów (24), Wawer (31)

Szkoły podstawowe usytuowane są mniej więcej równomiernie we wszystkich dzielnicach, a to ze względu na rejonizację tych placówek. Natomiast już szkoły ponadpodstawowe dominują w dzielnicach takich jak Śródmieście, Mokotów, Praga - Północ, Praga - Południe, Żoliborz, Ochota. Z czego licea znajdują się głównie w Śródmieściu i na Mokotowie. Chociaż są także w innych dzielnicach. Najmniej w Rembertowie (1) oraz na Białołęce i w Ursusie (po 2).

W dzielnicach: Bemowo, Rembertów, Ursynów, Wesoła i Wilanów nie działały żadne szkoły ponadpodstawowe kształcące w kierunkach zawodowych. A w których dzielnicach dzieci uczą się najlepiej? Tego też możemy się dowiedzieć z "Panoramy dzielnic".

Otóż, najlepsze wyniki ze wszystkich przedmiotów uzyskali uczniowie szkół położonych na Ursynowie, a najsłabsze – na Pradze-Północ. Najlepsze wyniki z egzaminu maturalnego z języka polskiego (61,2%) uzyskali uczniowie ze szkół zlokalizowanych w Śródmieściu, a z matematyki (80,9%) i języka angielskiego (93,9%) – na Wilanowie.
Fot. pix

A gdzie jest najbezpieczniej? Od lat w rankingu najbezpieczniejszych dzielnic przewodzi Wilanów. Słynny więc jest nie tylko z pięknego pałacu, ale także z bezpieczeństwa i, być może co za tym idzie, z wysokiej liczby dzieci w wieku przedszkolnym.

Kolejne miejsca w rankingu uzyskują:
Rembertów, Ursynów, Żoliborz i Ursus. Do najniebezpieczniejszych dzielnic należą natomiast: Praga-Północ, Śródmieście, Ochota, Targówek, Włochy. Dla rodziców takie informacje są szczególnie istotne, bowiem to dzieci najwięcej czasu spędzają na podwórku w swojej dzielnicy, z wiekiem uzyskując coraz większą autonomię. Ale wciąż pozostając dużo bardziej bezbronne niż dorośli.

Cena, bezpieczeństwo, zieleń, poziom szkolnictwa, użłobkowienie i "uprzedszkolnienie" to cechy nieruchomości, które coraz częściej rozważamy przy zakupie lokum dla rodziny. Liczy się już nie tylko balkon czy widna kuchnia. Coraz częściej zwracamy uwagę na otoczenie wymarzonego mieszkania, jak wynika z badań.