Stan alarmowy na stacjach hydrologicznych w dorzeczu Wisły i w dorzeczu Odry
2024-01-08 12:04:35(ost. akt: 2024-01-08 12:05:18)
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało w poniedziałek o przekroczeniu stanu alarmowego na trzech stacjach hydrologicznych w dorzeczu Wisły i 9 w dorzeczu Odry. Stan ostrzegawczy został przekroczony na 15 stacjach hydrologicznych w dorzeczu Wisły i 26 w dorzeczu Odry.
Również Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed wezbraniami wód. Najwyższy, trzeci stopień alertu, hydrolodzy wydali dla zlewni rzeki Wkry (woj. mazowieckie) oraz dla rzeki Barycz od Polskiej Wody do ujścia do Odry (dolnośląskie) i Odry od ujścia Baryczy do ujścia Bobru (dolnośląskie, lubuskie).
"W związku z rozwojem zjawisk lodowych, w zlewni Wkry przewiduje się wahania stanu wody, przy przekroczonym stanie ostrzegawczym na Wkrze w Trzcińcu. Na Mławce w Szreńsku przewiduje się wzrost z przekroczeniem stanu alarmowego" - napisali hydrolodzy.
Z kolei na dolnej Baryczy stany wody będą układały się powyżej stanów alarmowych, w Osetnie w pierwszej części okresu z niewielką tendencją wzrostową. "Stan wody Odry środkowej swobodnie płynącej będzie nadal podnosił się: w Nowej Soli powyżej stanu ostrzegawczego, w Cigacicach i Nietkowie powyżej stanu alarmowego. W Głogowie stan wody będzie miał początkowo przebieg wyrównany, a następnie zacznie stopniowo opadać w strefie powyżej stanu alarmowego” - zaznaczyli hydrolodzy.
Ostrzeżenia drugiego stopnia IMGW wydało dla odcinka Bugu do ujścia Uherki i zlewni Huczwy na terenie województwa lubelskiego i Odry od ujścia Bobru do Słubic w województwie lubuskim.
Hydrolodzy ostrzegają, że w związku ze spływem wód opadowych na Bugu i na Krznie prognozowane są dalsze wzrosty, a na Huczwie możliwa jest ponowna tendencja wzrostowa, przy aktualnie przekroczonych stanach ostrzegawczych. "Na Krznie w Malowej Górze może zostać osiągnięty stan alarmowy" - dodają.
Na Odrze środkowej poniżej ujścia Bobru prognozują, że stany wody będą utrzymywały się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych. W Połęcku prognozowane są wahania stanów wody, okresami z tendencją wzrostową, z możliwością przekroczenia stanu alarmowego.(PAP)
Autorka: Marta Stańczyk
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez