"Wiatr zmian" w TVP i Polskim Radiu czy "podział łupów"?

2024-01-02 19:38:17(ost. akt: 2024-01-02 19:57:28)

Autor zdjęcia: PAP

Zmiany w strukturze oddziałów TVP i Polskiego Radia poruszają fale niepewności i kontrowersji.
Zmiany w strukturze oddziałów TVP i Polskiego Radia poruszają falę niepewności i kontrowersji. Czternastu prezesów regionalnych stacji Polskiego Radia sprzeciwia się decyzji ministra kultury o likwidacji spółek, którymi kierują. Podkreślają, że rzekoma likwidacja to jedynie pretekst do szybkich zmian personalnych, choć na razie nie widać ich konkretnych efektów, a lokalne radia funkcjonują bez zakłóceń.

Większe zmiany zaczynają się materializować w regionalnych oddziałach TVP, gdzie wymienia się dyrektorów. Ustalenia wskazują, że proces zmian jest opóźniony z powodu trwającego "podziału łupów" w rządzącej koalicji. "Zapadła tylko jedna decyzja. Mają to być osoby niekojarzone z żadną partią polityczną" - informuje polityk PO z Lublina.

W ostatnich dniach roku przez centralę Telewizji Polskiej przeszła burza, pociągając za sobą kadrowe zmiany. W regionalnych oddziałach TVP słyszano jedynie pomruki konfliktu między odchodzącymi a nowymi władzami. Wyłączenie sygnału TVP3 wzbudziło konsternację w redakcjach, jednak atmosfera nie wydaje się być zła.

W Krakowie już dokonano zmiany dyrektora, informację jako pierwsza podała "Gazeta Wyborcza", podając Alicję Popiel na nowe stanowisko. Podobne nierewolucyjne zmiany miały miejsce w Rzeszowie, Białymstoku i Łodzi. W TVP Białystok pełniącym obowiązki dyrektora został Grzegorz Sawicki, a część prezenterów programu "Obiektyw" została odsunięta od prowadzenia. Olsztyński oddział TVP ma nowego szefa, Romana Bodnara, zastępującego Pawła Warota.

W TVP Lublin trwa niepewność związana z brakiem decyzji o nowym dyrektorze, a obecnie kontrowersyjny rolę tę pełni kontrowersyjny Ryszard Montusiewicz. W pozostałych oddziałach TVP trwają typowania co do zmian personalnych.

W Polskim Radiu również czekają na zmiany. Minister kultury postawił 17 spółek regionalnych rozgłośni w stan likwidacji, co wywołało protest czternastu dyrektorów, uznających decyzję za nielegalną. Ich zdaniem, rzekoma likwidacja ma na celu jedynie szybkie zmiany personalne w Zarządach Spółek, co przypisują jedynie Radzie Mediów Narodowych. Apelują o konstruktywne rozmowy, choć zarządy Radia Wrocław, Radia Opole i Radia Katowice nie podpisały apelu.

Niepewność panuje wśród prezesów, dyrektorów i pracowników regionalnych mediów publicznych. Mimo deklaracji o kontynuowaniu pracy, obecne są obawy o przyszłość i kierunek, w jakim podążą te zmiany. Rola Ministerstwa Kultury w procesie zakończyła się na wyznaczeniu likwidatorów, a dalsze decyzje, w tym personalne, leżą w gestii likwidatora. Oczekuje się, że ewentualne masowe zwolnienia nie są planowane, ale niepewność co do przyszłości trwa. Koalicjanci nowej władzy nie ustalili jeszcze podziału łupów na poziomie regionalnym, pozostawiając pytanie o to, które ugrupowanie wskaże nowych dyrektorów regionalnych oddziałów TVP i Polskiego Radia. W Lublinie decyzje mają być niezwiązane z partią polityczną, a stawianie na ekspertów i doświadczonych dziennikarzy ma być priorytetem.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. as. #3112925 2 sty 2024 21:58

    Czyli jak minister (pułkownik) Sienkiewicz mianuje teraz prezesów i dyrektorów oddziałów TVP i PR to znaczy, że te media będą obiektywne? Acha rozumiem... Czyli jeśli minister pomaluje sobie twarz na brązowo to stanie się murzynem...Wszystko jasne... Idzie nowe (obiektywne)....

    odpowiedz na ten komentarz