Głos Episkopatu w sprawie zmian w finansowaniu Funduszu Kościelnego

2023-12-29 18:35:42(ost. akt: 2023-12-29 18:38:45)

Autor zdjęcia: PAP

Kościół katolicki wykazuje gotowość do nawiązania dialogu w sprawie ewentualnych zmian w funkcjonowaniu Funduszu Kościelnego, jakie mogłyby wyniknąć z alternatywnych rozwiązań o charakterze prawno-podatkowym.
Kościół katolicki wykazuje gotowość do nawiązania dialogu w sprawie ewentualnych zmian w funkcjonowaniu Funduszu Kościelnego, jakie mogłyby wyniknąć z alternatywnych rozwiązań o charakterze prawno-podatkowym. O takich intencjach poinformował bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski.

W kontekście ogłoszenia przez premiera Donalda Tuska powołania międzyresortowego zespołu zajmującego się modyfikacją systemu finansowania Funduszu Kościelnego, bp Miziński przypomniał, że ten fundusz został ustanowiony jako forma rekompensaty dla kościołów i innych związków wyznaniowych za utracone nieruchomości przekazane państwu. Decyzja o jego powstaniu miała swoje źródło w ustawie z 20 marca 1950 r. dotyczącej przejęcia przez państwo dóbr martwej ręki oraz zapewnienia proboszczom możliwości posiadania gospodarstw rolnych, jednocześnie tworząc Fundusz Kościelny.

W związku z obecnymi planami zastąpienia Funduszu innymi mechanizmami prawnymi i podatkowymi, Kościół katolicki wyraża gotowość do dialogu, zaznaczając, że już w latach 2012 i 2013 deklarował otwartość na rozmowy w tej sprawie. Bp Miziński podkreśla jednak konieczność przestrzegania postanowień konkordatu oraz konstytucyjnej zasady konsensualnej regulacji relacji między państwem a kościołami i związkami wyznaniowymi.

Fundusz Kościelny, stworzony w 1950 roku, miał pierwotnie pełnić rolę rekompensaty dla utraconych dóbr przez kościoły. Jednakże, mimo pierwotnych założeń, nigdy nie dokonano oszacowania liczby ani wartości przejętych dóbr. Obecnie korzysta z niego 185 związków wyznaniowych legalnie działających w Polsce. Od 1990 roku głównym źródłem jego finansowania jest budżet państwa, a większość środków przeznaczana jest na składki ubezpieczeniowe duchownych. W przyszłorocznym budżecie państwa Fundusz Kościelny ma być finansowany kwotą 257 milionów złotych.