Rozpoczynamy rewolucję: e-Van - polskie elektryczne auto dostawcze przygotowane na podbój rynku!

2023-12-27 16:44:09(ost. akt: 2023-12-27 16:52:06)
zdj. ilustracyjne

zdj. ilustracyjne

Autor zdjęcia: PAP

Gdy oczekiwania wszystkich skierowane były ku Izerze, pod Makowem Mazowieckim zadebiutowało polskie elektryczne auto dostawcze. Po przejściu testów WLTP, samochód jest gotów do produkcji.
Gdy oczekiwania wszystkich skierowane były ku Izerze, pod Makowem Mazowieckim zadebiutowało polskie elektryczne auto dostawcze. Po przejściu testów WLTP, samochód jest gotów do produkcji.

Projekt e-Van to, podobnie jak Izera, rządowa inicjatywa. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) pilotowało ten projekt, a dofinansowano go kwotą 19 mln złotych z funduszy europejskich. Mimo spekulacji, że to kolejny sposób na marnotrawienie publicznych środków, okazało się, że projekt został zrealizowany, a dziś mamy gotowe auto. Chociaż nie jest to w pełni polska myśl technologiczna - kabiny zamawiane są jako gotowe elementy u podwykonawcy - twórcy auta, czyli Autobox Innovations i Ennovation Technology, tłumaczą, że dzięki temu udało się znacznie skrócić proces tworzenia pojazdu.

E-Van, polski elektryczny dostawczak, osiąga maksymalnie 90 km/h, ale zaskakuje imponującym zasięgiem - ponad 350 kilometrów (wynik badań WLTP z pełnym obciążeniem). Może przewieźć tonę ładunku i opcjonalnie być wyposażony w napęd na wszystkie koła. Istotne jest, że e-Vana można naładować od 20 do 100 proc. w ciągu zaledwie godziny przy użyciu ładowarki DC. Mirosław Kalinowski, prezes Autobox Innovation, podkreśla, że e-Van to nie tylko rezultat polskiej inżynierii, ale także produkt z udziałem 70 proc. krajowych komponentów. Bateria pojazdu jest o 1/3 większa niż u konkurencji, co przekłada się na większą ładowność i zasięg. E-Van może być dostosowany do różnych rodzajów zabudowy.

E-Van ma jeszcze jedną kluczową zaletę – własną fabrykę. Zakład produkcyjny w Makowie Mazowieckim, miejscu prezentacji auta, jest już gotowy do rozpoczęcia produkcji e-Vana. Twórcy zapowiadają seryjną produkcję na początku 2025 roku, planując wyprodukować rocznie około 1500 sztuk pojazdów. Pojazd jest przede wszystkim przeznaczony dla małych i średnich przedsiębiorstw, firm kurierskich, służb komunalnych oraz mniejszych podmiotów, takich jak piekarnie czy dostawcy sklepów internetowych, operujących głównie w obrębie dużych aglomeracji miejskich.