Kulturalnie żegnamy stary i witamy nowy rok
2023-12-27 15:52:25(ost. akt: 2023-12-27 13:54:21)
Spektakle dla dorosłych i dla dzieci, pokazy, wystawy, spacery... Pożegnanie starego roku i powitanie nowego na pewno nie będzie nudne, jeśli odwiedzicie nasze instytucje kultury. Gorąco polecamy!
Dla małych i bardzo małych
Na zakończenie roku Teatr Guliwer zaprasza na dwa spektakle: “Choinka” i “Gwiazdka” – oba grane już od kilku lat i bardzo lubiane przez najmłodszą publiczność.
Dwunastoosobowy zespół aktorski Teatru Lalek Guliwer zaprasza na skrzące się śmiechem, muzyką i tańcem przedstawienie, podczas którego poznacie święta z zupełnie innej strony! Osnową spektaklu są trzy przeplatające się ze sobą historie. Każda z nich zwraca uwagę na inny aspekt tego niezwykłego czasu (...) Przezabawna drużyna Mikołaja bawi się pakując prezenty, samotna kobieta spędza czas w pustym mieszkaniu, a pastuszkowie zmierzają do stajenki, by przywitać Dzieciątko. Wszystkim przewodzi tytułowa Gwiazdka.
W Teatrze Lalka – końcówka roku z “Czarnoksiężnikiem z krainy Oz” w reżyserii i wg scenariusza Jarosława Kiliana, z muzyką Grzegorza Turnaua. Przedstawienie będzie też grane w sylwestrowe popołudnie, podczas “Balu u Pani Zimy” (niestety, nie ma już biletów).
Teatr Baj już teraz zaprasza na pierwsze w Nowym Roku “Niesamowite przygody Skarpetek”. Spektakl powstał na podstawie serii książek Justyny Bednarek zatytułowanej „Nowe przygody dziesięciu skarpetek”.
Bestsellerowe, ukochane przez dzieci i rodziców, opowiadania napisane przez Justynę Bednarek to pełne ciepłego absurdu opowieści o Skarpetkach. Autorka zdradziła nam szczegóły życia, które mogą toczyć zagubione części garderoby. Sprawiła, że przypomnieliśmy sobie jak niezwykła i potrzebna jest wyobraźnia – wyobraźnia, która w najpiękniejszej postaci rodzi się podczas wspólnego bycia rodziców i dzieci.
“Skarpetki” to teatralna propozycja dla widzów od 5 lat.
Teatralna uczta na koniec roku
Dla dorosłych też nie brakuje ciekawych propozycji na pożegnanie roku na widowni. Teatr Polonia serwuje tuż przed Sylwestrem swoją najnowszą premierę – “Na rauszu".
Filmowy pierwowzór z 2020 roku w reżyserii Thomasa Vinterberga (współautora adaptacji teatralnej) cieszył się zasłużenie ogromnym powodzeniem w kinach, dostał też Oscara dla najlepszego filmu nieamerykańskiego i aż cztery Europejskie Nagrody Filmowe (najlepszy film, reżyser, aktor i scenarzysta) oraz ponad 20 innych nagród na całym świecie.
Na scenie Polonii wystąpią znakomici aktorzy Teatru Montownia: Adam Krawczuk, Marcin Perchuć i Maciej Wierzbicki oraz Marcin Hycnar, który spektakl również reżyseruje.
Sylwestrowa propozycja Teatru Powszechnego to “Orlando. Biografie” – spektakl w reżyserii Agnieszki Błońskiej, oparty na powieści Virginii Woolf.
Spektakl, którego punktami wyjścia są powieść „Orlando” z 1928 roku oraz film na jej podstawie z 1992 roku, próbuje zmierzyć się z zakłopotaniem, niechęcią i nienawiścią wobec inności. W podróży przez wieki, życiorysy, a także doświadczenia zaproszonych do projektu artystów cispłciowych oraz określających się jako osoby trans- i niebinarne, pytamy: czy naprawdę bycie inną/innym jest tak rzadkie, jak nam się wydaje? A może każda z nas jest w jakiś sposób inna? Czy innością nie jest każda transformacja i przemiana, jaką przechodzimy w życiu?
“Orlando. Biografie” miał swoją premierę w czerwcu 2022 roku. Obsada: Klara Bielawka, Maria Robaszkiewicz, Arkadiusz Brykalski, Anu Czerwiński (gościnnie), Karolina Kędziora vel Wyrodna (gościnnie, DJ set na scenie), Katarzyna Kozyra (gościnnie), Pepe Le Puke (gościnnie), Lulla La Polaca – Andrzej Szwan (gościnnie), Filipka Rutkowska (gościnnie).
Teatr Współczesny pożegna stary rok komedią “Lepiej już było” w reżyserii Wojciecha Adamczyka, z brawurową rolą Marty Lipińskiej. W Komedii sylwestrowe toasty będą wznoszone wraz z grupą Klancyk i Zygmuntem MIłoszewskim, w stylu noir, a w Teatrze Dramatycznym, na Małej Scenie – “Chłopaki płaczą” w reż. Michała Buszewicza.
W Teatrze Ateneum ostatni wieczór roku będzie dedykowany Gustawowi Holoubkowi – wybitnemu aktorowi, ale też w latach 1996-2008 dyrektorowi artystycznemu Ateneum. W programie: wiersze, fragmenty sztuk i piosenki.
Sztuka na wyciągnięcie ręki
Kto chciałby pożegnać stary rok na wystawie, też ma w czym wybierać – stołeczne muzea i galerie zapraszają. W Muzeum Warszawy polecamy m.in. wystawę “Moi Ver”, która
odkrywa postać i twórczość Moshego Vorobeichica, należącego do czołówki europejskiej awangardy lat 20. XX wieku fotografa, grafika, malarza. Ukończył studia w Bauhausie, działał w Paryżu i tam przyjął pseudonim Moi Ver. Wielokrotnie powracał jednak do Wilna i do Polski, gdzie fotografował żydowski świat, który wkrótce miał przestać istnieć.
Na wystawie zaprezentowanych jest ponad 300 obiektów: fotografie, plakaty, wydawnictwa, projekty książek, obrazy i dokumenty. Ekspozycja będzie czynna jeszcze do 4 lutego 2024 r.
Muzeum Warszawskiej Pragi zaprasza na “Prawobrzeżne”, czyli wystawę o dziewięciu wyjątkowych kobietach związanych z prawobrzeżną Warszawą. W Muzeum Woli można obejrzeć wystawę Warszawa w budowie. Zimno już było.
Fotografie Wojciecha Plewińskiego, który przez kilka dekad był związany z Przekrojem, można oglądać w Domu Spotkań z Historią. Uwaga, DSH będzie zamknięte 31 grudnia i 1 stycznia, poza tym jest otwarte, a wstęp na wystawę jest bezpłatny. Wystawa “Pozowane, podpatrzone” będzie czynna jeszcze do 4 lutego.
To tylko wybrane propozycje na ostatnie dni starego roku i początek nowego. Więcej kulturalnych zapowiedzi – i podpowiedzi – znajdą Państwo w naszym kalendarium, a także na FB Kulturalnej Warszawy.
UM Warszawa
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez