W starożytności w Pruszkowie kuto żelazo. Teraz jest tu muzeum
2023-12-27 12:45:17(ost. akt: 2023-12-27 12:53:18)
Do muzeum warto wybrać się, by poznać dawny świat metalurgii. A także na koncert Agi Zaryan 5 stycznia.
Pomysł utworzenia w Pruszkowie placówki muzealnej pojawił się na początku lat 70. zeszłego stulecia, a inicjatorem przedsięwzięcia był ówczesny konserwator zabytków na województwo warszawskie – Stefan Woyda. Na przełomie lat 60. i 70. XX wieku odkrył on tzw. Mazowieckie Centrum Metalurgiczne. To odkrycie dało bezpośredni impuls do powstania muzeum – stosowne zaplecze instytucjonalne było konieczne do rozpoczęcia zaawansowanych badań archeologicznych nad tym fenomenem i jego popularyzacji.
Pruszków nieprzypadkowo wybrano na lokalizację siedziby. Miasto znajduje się bowiem w centrum obszaru, na którym w starożytności funkcjonował ośrodek metalurgii żelaza. Istotnym argumentem „za” była też życzliwość mieszkańców oraz daleko idąca pomoc ze strony ówczesnych włodarzy miasta, którzy m.in. udostępnili na siedzibę muzeum XIX-wieczną oficynę dworu Potulickich. Placówka otwarta została 1 czerwca 1975 roku.
PRZEDŚWIT – MAZOWIECKIE CENTRUM METALURGICZNE Z PRZEŁOMU ER
Wystawa, otwarta w październiku 2014 r., łączy w sobie klasyczne rozwiązania ekspozycyjne z najnowszymi technologiami i pozwala kreowaną narrację odczuwać wszystkimi zmysłami. Za kanwę opowieści posłużyły oryginalne zabytki pochodzące z badań prowadzonych na Mazowszu. Wzbogacają je filmowe i rysunkowe rekonstrukcje, kopie zabytków, które można wziąć do ręki oraz różnorodne multimedia, gry i puzzle dla dzieci. Zbudowane wokół nich treści stanowią kompendium wiedzy na temat Mazowieckiego Centrum Metalurgicznego, które funkcjonowało na zachodnim Mazowszu u schyłku starożytności. Ekspozycja przedstawia przebieg procesu hutniczego i ówczesne życie codzienne oraz szeroki kontekst historyczny prezentowanego zagadnienia.
Szczególne miejsce zajmuje przygotowana w formie projekcji holograficznej rekonstrukcja malowanego pucharu szklanego – najcenniejszego zabytku znajdującego się w zbiorach Muzeum. Za sprawą nowoczesnej technologii po raz pierwszy, po prawie 2000 lat, możemy w pełnej okazałości zobaczyć unikatowe naczynie pochodzące z terenu Cesarstwa Rzymskiego.
Niesłabnącym zainteresowaniem od lat cieszy się również film opowiadający o życiu w osadzie z pierwszych wieków naszej ery. Przygotowano go w technologii 360°, dzięki czemu zwiedzający mogą swobodnie sterować perspektywą i rozglądać się w filmowanej przestrzeni.
Niesłabnącym zainteresowaniem od lat cieszy się również film opowiadający o życiu w osadzie z pierwszych wieków naszej ery. Przygotowano go w technologii 360°, dzięki czemu zwiedzający mogą swobodnie sterować perspektywą i rozglądać się w filmowanej przestrzeni.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez