1 stycznia katolicy mają obowiązek uczestniczenia w mszy świętej
2023-12-27 11:09:42(ost. akt: 2023-12-27 11:10:11)
Przypadająca 1 stycznia w Kościele katolickim uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi jest świętem nakazanym. Oznacza to, że wierni zobowiązani są do uczestniczenia w mszy świętej i do powstrzymywania się od prac niekoniecznych.
Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi jest najstarszym świętem maryjnym w Kościele katolickim. Dogmat o Bożym Macierzyństwie Najświętszej Maryi Panny został zatwierdzony w 431 r. w czasie III soboru powszechnego w Efezie. Jest to pierwszy z dogmatów maryjnych.
Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi obchodzona jest w Kościele katolickim 1 stycznia. W tym roku przypadnie ona w poniedziałek. Jest to święto nakazane. W związku z tym, zgodnie z Kodeksem prawa kanonicznego, katolicy mają obowiązek uczestniczenia tego dnia w mszy świętej i powstrzymywania się od prac niekoniecznych.
Obowiązek uczestniczenia w mszy świętej zostaje wypełniony dzięki udziałowi w niej w jakimkolwiek obrządku katolickim. Według kodeksu można uczestniczyć w niej w dniu święta lub wieczorem dnia poprzedzającego, czyli w wigilię święta.
Kiedy nie ma kapłana lub z innej poważnej przyczyny nie można uczestniczyć w eucharystii, Kościół zaleca, aby wierni brali udział w Liturgii Słowa, jeśli jest odprawiana w kościele parafialnym lub w innym świętym miejscu według przepisów wydanych przez biskupa diecezjalnego bądź poświęcili odpowiedni czas na modlitwę indywidualną w rodzinie lub w grupie rodzin.
Do świąt nakazany, a więc zobowiązujących wiernych Kościoła katolickiego do udziału w mszy świętej należą w ciągu roku: uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki (1 stycznia), uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli Trzech Króli (6 stycznia); Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego (Wielkanoc), Wniebowstąpienie Pańskie, uroczystość Zesłania Ducha Świętego, uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej (Boże Ciało), uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia), uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada) i uroczystość Narodzenia Pańskiego (25 grudnia). (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez