W płockim zoo Trasa Zimowego Zwiedzania - ogród zaprasza do odwiedzin

2023-12-27 10:45:08(ost. akt: 2023-12-27 10:46:59)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: PAP/Maciej Kulczyński

Pantery śnieżne, tygrysy syberyjskie, makaki japońskie, foki pospolite, żurawie mandżurskie i renifery fińskie można odwiedzić w zoo w Płocku (Mazowieckie) przemierzając tam Trasę Zimowego Zwiedzania, także w okresie świąt Bożego Narodzenia. Na gości czekają też pawilon ptaków tropikalnych i akwaria.
Jak podkreśla zoo w Płocku, ogród ten można zwiedzać przez cały rok, a dla chętnych, którzy chcieliby wybrać się tam w najbliższym czasie przygotowano specjalną Trasę Zimowego Zwiedzania.

"Podczas odwiedzin o tej porze roku, na pewno zobaczycie: żurawie mandżurskie, orłany, pantery śnieżne, tygrysy syberyjskie, makaki japońskie, foki pospolite, pandy małe czy renifery fińskie. Ale wiele zwierząt, których wcale nie kojarzymy z zimą, też może was zaskoczyć harcami na śniegu" - zaznaczyło płockie zoo, zapraszając do złożenia wizyty.

"Podczas zimowego zwiedzania nie zapominajcie zajrzeć także do Pawilonów Tamaryn i Marmozet, Ptaków Tropikalnych oraz Akwarium i Herpetarium" - dodało.

Jak powiedziała PAP Magdalena Kowalkowska z zoo w Płocku, o tej porze roku każdy z gości otrzymuje tam specjalną mapę, na której zaznaczono wybiegi z Trasy Zimowego Zwiedzania, a jest ich w sumie 16.

"Nasz ogród otwarty jest codziennie, w każdy dzień świąteczny, w Boże Narodzenie, ale też w Sylwestra i w Nowy Rok. Zapraszamy na zimowe spacery, po których można odpocząć i ogrzać się w naszych pawilonach, zwiedzając tam choćby herpetarium czy akwarium" - podkreśliła Kowalkowska.

Położone na wysokiej, malowniczej skarpie nad Wisłą zoo w Płocku powstało w 1951 r. Od 2002 r. należy do Światowej Organizacji Ogrodów Zoologicznych. Ogród ma powierzchnię około 15 ha. Żyje tam obecnie ok. 7,5 tys. zwierząt reprezentujących ponad 580 gatunków, w tym wielu rzadkich, zagrożonych wyginięciem.

W zoo w Płocku od 63 lat mieszka m.in. aligatorzyca Marta. To najstarsze zwierzę w ogrodach zoologicznych Europy. W maju tego roku Marta, która pochodzi z nieistniejącego już ogrodu Reptile Jungle w Slidell w USA, obchodziła 93. urodziny.

W przeszłości aligatorzyca z płockiego zoo była gwiazdą filmową - w 1970 r. zagrała krokodyla Hermana w kultowej komedii w reżyserii Andrzeja Kondratiuka "Hydrozagadka", do której zdjęcia powstawały m.in. nad Zalewem Zegrzyńskim.

Na terenie ogrodu zoologicznego w Płocku działa jeden z największych w Polsce pawilonów dydaktyczno-naukowych, w którym znajduje się m.in. ekspozycja gadów i płazów, a także aranżacja lasu tropikalnego z oryginalną, egzotyczną roślinnością oraz akwaria z fauną i florą mórz i oceanów całego globu.(PAP)

Autor: Michał Budkiewicz