Płock/ Komunikacja Miejska rozpocznie wkrótce testy autobusu wodorowego

2023-12-16 15:57:20(ost. akt: 2023-12-16 15:58:02)

Autor zdjęcia: PAP

W Płocku (Mazowieckie) w przyszłym tygodniu Komunikacja Miejska rozpocznie testowanie autobusu wodorowego. Testy potrwają dwa miesiące, do połowy lutego przyszłego roku. W tym czasie przejazd autobusem wodorowym, który pojawi się na wszystkich płockich liniach, będzie bezpłatny - podał Urząd Miasta.
W Płocku (Mazowieckie) w przyszłym tygodniu Komunikacja Miejska rozpocznie testowanie autobusu wodorowego. Testy potrwają dwa miesiące, do połowy lutego przyszłego roku. W tym czasie przejazd autobusem wodorowym, który pojawi się na wszystkich płockich liniach, będzie bezpłatny - podał Urząd Miasta.

Komunikacja Miejska w Płocku będzie testowała autobusu Solaris Urbino 12 hydrogen - ma on długość 12 metrów, zabiera 32 pasażerów na miejscach siedzących i 51 na miejscach stojących. Na potrzeby testów Orlen, którego siedziba i główny zakład produkcyjny znajduje się właśnie w Płocku, wypożyczył tamtejszej Komunikacji Miejskiej mobilną stację do tankowania wodoru.

"Testy zaczną się w przyszłym tygodniu i potrwają dwa miesiące, maksymalnie do 14 lutego" - zapowiedział w piątek płocki Urząd Miasta po prezentacji pojazdu. Jak podkreślił, przejazd specjalnie oznakowanym graficznie autobusem wodorowym będzie bezpłatny. W informacji wyjaśniono jednocześnie, że co tydzień w mediach społecznościowych Komunikacji Miejskiej oraz na jej stronie internetowej publikowane będą numery linii, na których będzie można spotkać testowany pojazd.

Jak podał płocki Urząd Miasta, "Urbino 12 hydrogen wyposażony jest w ultranowoczesne ogniwo paliwowe, które pełni funkcję miniaturowej elektrowni wodorowej na dachu pojazdu - dzięki tej technologii autobus pokonuje na jednym tankowaniu minimum 350 km w każdych warunkach klimatycznych".

"Jest to na razie test pojazdu z takim z napędem. Ale równolegle jest to sygnał, że poważnie przygotowujemy się do wprowadzenia zeroemisyjnego transportu miejskiego" - powiedział prezydent Płocka Andrzej Nowakowski, cytowany w komunikacie.

Według płockiego Urzędu Miasta, jeżeli uda się zdobyć dofinansowanie, to pierwsze autobusy z napędem wodorowym wyjadą tam na ulice na przełomie 2025 i 2026 r. W kwietniu w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej złożono wniosek o wsparcie zakupu 18 autobusów wodorowych, który - jak przekazał płocki samorząd – opiewa na ponad 60 mln zł, przy czym całość ma kosztować prawie 74,8 mln zł.

"Wniosek jest na etapie rozpatrywania, na razie pozytywnie przeszedł ocenę formalną. Być może w międzyczasie zrodzi się także możliwość sięgnięcia po środki z Krajowego Planu Odbudowy" - wyjaśnił płocki Urząd Miasta.

W związku z rozpoczynającym się w przyszłym tygodniu testowaniem autobusu wodorowego przez Komunikację Miejską w Płocku, Orlen poinformował w piątek PAP, że będzie dostarczał paliwo do tego pojazdu. "Wodór wykorzystany w testach będzie produkowany w hubie wodorowym w Trzebini, który ma obecnie wydajność na poziomie około 45 kg wodoru jakości automotive na godzinę" - zaznaczył koncern.

Orlen podał przy tym, że w bazie płockiej Komunikacji Miejskiej zamontował i udostępnił mobilną stację paliw, składającą się z panelu przelewowego działającego z wykorzystaniem ciśnienia pochodzącego z bateriowozu. "Orlen wynajął miastu Płock mobilną stację tankowania wodorem na okres 6 miesięcy" - przekazał koncern.

Już obecnie paliwo wodorowe Orlen dostarcza do autobusów miejskich w Krakowie i w Poznaniu. Koncern zapowiada, że do końca 2030 r. "planuje intensywny rozwój produkcji wodoru jakości automotive - do poziomu ok. 19 tys. ton rocznie oraz budowę w Polsce, Czechach i na Słowacji około 100 stacji tankowania wodoru łącznie". Autobus, który będzie testowany w Płocku, zużywa około 30 kg wodoru dziennie.

Jak przypomniał płocki Urząd Miasta, jeszcze w 2020 r. podpisał on list intencyjny z Orlenem w sprawie współpracy przy rozwoju transportu publicznego zasilanego wodorem, rok później Komunikacja Miejska uczestniczyła w powołaniu Mazowieckiej Doliny Wodorowej. Deklarację jej utworzenia podpisały firmy z branży paliwowej, energetycznej, motoryzacyjne i transportowej oraz instytucje badawcze i naukowe, które pracują nad rozwojem, a także wdrażaniem nowych technologii wodorowych.


red./PAP