Bitwa o media: Trybunał Konstytucyjny wkracza do akcji!

2023-12-15 14:32:12(ost. akt: 2023-12-15 14:45:26)

Autor zdjęcia: PAP

Na dzień 16 stycznia 2024 r. Trybunał Konstytucyjny wyznaczył rozprawę dotyczącą przepisów umożliwiających likwidację i rozwiązanie spółek kapitałowych, które stanowią jednostki publicznej radiofonii i telewizji, a także umożliwiających walnemu zgromadzeniu odwołanie członków zarządu tych spółek - wynika to z ogłoszenia wokandy TK.
Na dzień 16 stycznia 2024 r. Trybunał Konstytucyjny wyznaczył rozprawę dotyczącą przepisów umożliwiających likwidację i rozwiązanie spółek kapitałowych, które stanowią jednostki publicznej radiofonii i telewizji, a także umożliwiających walnemu zgromadzeniu odwołanie członków zarządu tych spółek - wynika to z ogłoszenia wokandy TK. Rozprawa w tej sprawie planowana jest na 16 stycznia o godzinie 10:00. Skład pięcioosobowego panelu sędziowskiego, pod przewodnictwem prezesa Julii Przyłębskiej, obejmuje sędzię sprawozdawcę, Krystynę Pawłowicz, oraz sędziów: Stanisława Piotrowicza, Bogdana Święczkowskiego i Jarosława Wyrembaka.

Według informacji zamieszczonej na stronie TK, wniosek w tej sprawie został złożony w poniedziałek przez grupę posłów reprezentowaną przez Krzysztofa Szczuckiego (PiS), a wpłynął do TK w środę.

Wniosek posłów dotyczy głównie oceny konstytucyjności ustawy o radiofonii i telewizji w zakresie, w którym odnosi się ona do Kodeksu spółek handlowych, zwłaszcza przepisów regulujących likwidację i rozwiązanie spółek kapitałowych oraz odwoływanie i zawieszanie członków zarządu przez walne zgromadzenie.

Ponadto posłowie złożyli wniosek do TK o wydanie postanowienia, zobowiązującego Skarb Państwa, reprezentowanego przez uprawnionego ministra, do powstrzymania się od wszelkich działań zmierzających do likwidacji lub wszczęcia likwidacji oraz rozwiązania spółek kapitałowych, stanowiących jednostki publicznej radiofonii i telewizji, a także od dokonywania jakichkolwiek czynności mających na celu zmiany w zarządach tych spółek.

Postanowienie o zabezpieczeniu nakazuje Skarbowi Państwa powstrzymanie się od działań zmierzających do likwidacji spółek publicznej radiofonii i telewizji oraz dokonywania zmian w ich zarządach - informuje PAP, powołując się na biuro Trybunału Konstytucyjnego. Posłowie zaapelowali o obowiązywanie tego zabezpieczenia do czasu rozpoznania konstytucyjności przepisów przez Trybunał.

Krzysztof Szczucki potwierdził informację, podkreślając:

"Trybunał Konstytucyjny na wniosek grupy posłów PiS wydał dzisiaj postanowienie o zabezpieczeniu w sprawie dotyczącej mediów publicznych. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bartłomiej Sienkiewicz nie może ingerować w zarządy mediów publicznych do czasu rozpatrzenia naszego wniosku przez TK."

Wniosek posłów skupia się głównie na ocenie konstytucyjności ustawy o radiofonii i telewizji w odniesieniu do Kodeksu spółek handlowych, szczególnie przepisów dotyczących likwidacji i rozwiązania spółek kapitałowych oraz odwoływania i zawieszania członków zarządu przez walne zgromadzenie. Dodatkowo, posłowie zaapelowali do TK o wydanie postanowienia, nakazującego Skarbowi Państwa, reprezentowanemu przez odpowiedniego ministra, wstrzymanie się od wszelkich działań zmierzających do likwidacji lub wszczęcia likwidacji oraz rozwiązania spółek kapitałowych stanowiących jednostki publicznej radiofonii i telewizji, a także od dokonywania jakichkolwiek czynności mających na celu zmiany w zarządach tych spółek.